KUCHYNĚ REALIZACE VESTAVNÉ SKŘÍNĚ E-SHOP O NÁS KONTAKT

Vše potřebné najdete na našem showroomuTop Stone

Cena

Cena povrchu obsahuje pojivo tj. chemické složky (pryskyřice sl. A a tvrdidlo sl. B) a plnivo tj. říční nebo mramorové kamínky a to v poctivém množství v lety ověřené kvalitě. TopStone je poctivé řešení za poctivou cenu.

Použití materiálu

Materiál je vhodný pro úpravu nebo renovaci starých a nových betonových ploch v exteriéru i interiéru. Konkrétně lze materiál použit pro úpravu chodníků, teras, balkonů, příjezdových cest či vjezdů do garáží, okolí bazénů, venkovních schodů a schodišť. Dále se je možné využití v koupelnách , kuchyních , fasádách atd…

Únosnost výsledného povrchu

Únosnost souvisí s kvalitou podkladních vrstev a tloušťkou povrchu.

Povětrnostní podmínky pro pokládkue

Pokládku doporučujeme provádět za pěkného počasí, venkovní doporučená teplota nesmí klesnout pod 10 °C. Limitní teplota je 5°C. V případě deště pokládku nerealizujte.

Pokládka na staré betonové povrchy

Materiál je vhodný na úpravu starých betonových povrchů, je možné jej použít také na zámkovou dlažbu, pokud je položena v podkladním betonu. Dále je také možno materiál použít na staré povrchy s keramickou dlažbou, pokud dlažba tvoří pevný podklad. V případě trhlin a prasklin v původním podkladním betonu je bezpodmínečně nutné vybourat nesoudržné a vydrolené části betonu pryč, povrch zbavit nečistot, provést penetraci materiálem TopFix a případné trhliny vyplnit tmelem TopFiller nebo lze nerovnosti a výtluky dorovnat materiálem TopStone a následně realizovat pokládku doporučené tloušťky.

Pokládka na nové betonové povrchy

Hloubka založení, kvalita, armování a tloušťka nového podkladního betonu závisí na budoucím účelu a použití zhotovované plochy, proto doporučujeme řešit tyto parametry s Vaším odborným projektantem.
Povrchy TopStone lze pokládat na beton již po 5 dnech od jeho realizace, v tomto případě je ovšem nutné použít penetraci.

Penetrování podkladů

Penetraci podkladu doporučujeme i přes to, že má materiál TopStone samopenetrační vlastnosti. Dojde tak k ideálnímu přilnutí povrchů TopStone k podkladu a k prodloužení životnosti celého systému. Z našeho výrobního sortimentu nabízíme a doporučujeme penetraci TopFix. Penetrování je jednoduché a lze provézt v jednom kroku s pokládkou materiálu TopStone. Pozor v případě pokládky povrchů na nově zrealizované betony (stáří do 1 měsíce) od realizace je nutné z důvodů vysoké vlhkosti podkladního betonu vždy podklad penetrovat.

Dilatováníe

V případě, že podkladní beton, ať už nový nebo původní, obsahuje dilataci, je nutné dilatovat povrch TopStone ve stejném místě také, a to tak, že novou dilatační lištu vložíme nad původní dilatace podkladního betonu.
Pokud dilataci podklad nemá, není nutné dilataci vkládat ani do povrchu TopStone.

Údržba povrchu

Povrch TopStone je bezúdržbový. V zimě sníh uklízíme hrablem . Po zimě doporučujeme povrch omýt hadicí či tlakovou vodou. Dále povrch nepotřebuje z pohledu jeho funkce či vlastností další údržbu.
Pokud hodlá uživatel povrchu posílit lesk materiálu namísto přirozeného přírodního vzhledu, je možno použít revitalizační nátěr. Tento nátěr povrch oživí a posílí pevnostní vlastnosti celého podlahového systému.

Životnost

Nejdéle položený povrch TopStone je v Beskydech a byl nositelem této technologie položen v roce 1996. Z pohledu funkce je povrch beze změny

Proti odvodnění přírody bojuje stát dotacemi. S kamenným kobercem přírodě pomůžete i bez dotací

Krajina pod tíhou infrastrukturní výstavby a nehospodárnou péčí ztrácí schopnost zadržovat vodu. Situaci se nyní snaží řešit stát formou dotací na realizaci opatření vedoucí k zadržování vody v krajině. Přírodě však můžete pomoct i bez dotací. Například volbou vodopropustného materiálu při budování veřejných prostranství, parkovišť, komunálních chodníků či přírodních stezek.
Neschopnost přírody zadržovat vodu má na svědomí člověk neuváženým hospodařením. Napřimování vodních toků, likvidace polních remízků, zasypávání mokřadů a především rozrůstající se infrastrukturní výstavba se stovkami tisíc hektarů zastavěné a do kanalizací odvodněné plochy se podílí na vysušování přírody. Absence meandrů, mokřadů a remízků proto vede během prudkých dešťů k stále častějším lokálním záplavám.

Stát dotacemi podporuje zadržení vody v krajině

Celou situaci se snaží řešit Ministerstvo životního prostředí, které v těchto dnech vypsalo dotační výzvu k realizaci opatření na zadržení vody krajině. Z evropských fondů je vyčleněna částka přesahující 287 milionů korun.
Krajinné prvky, které v přírodě po stovky let úspěšně fungovaly, člověk během pár let zničil, aby je nyní znova pracně a nákladně budoval.

Víte, že TopStone je vodopropustný?

Proti odvodňování přírody se můžete podílet i vy sami. Stačí při zástavbě soukromých, obecních či městských ploch používat na vhodných místech vodopropustné materiály.
Tím je například kamenný koberec TopStone, který je vhodný pro revitalizaci městských sídlišť, zpevnění parkovacích stání nebo budování přírodních stezek. Otevřená struktura kamenného koberce propouští srážkovou vodu do podloží, čímž zpomaluje odtok vody a nepřetěžuje kanalizaci. Díky tomu dochází k významnému snížení srážkové vody a snížení rizika zaplavení sklepů nebo nízko položených garáží. Zároveň tím nedochází k nadměrnému podmáčení podloží, ani jeho okolí.
Venkovní kamenný koberec TopStone s otevřenou strukturou je proto vhodný pro municipální využití v podobě městských parkovacích stání, chodníků a relaxačních zón. Jednotlivé realizace sice nezmění celkový trend odvodňování přírody, ale lokálně přispějí k zavlažování půdy a nezatíží přírodu.

Prorůstání plevele zamezí říční oblázky

Nekončící boj s plevelem trápí mnoho chalupářů a zahrádkářů. Místo chemických postřiků existuje k přírodě šetrná alternativa, která navíc vaší zahradě přidá na kráse. Prorůstání plevele zabrání dřevěná drť z kůry nebo kamenný zásyp.
Dřív, než se pustíte do zasypávání okrasných záhonků, položte na zem černou netkanou textilii. Textilie lépe zamezí prorůstání nežádoucích rostlin. Zároveň do textilie můžete vysazovat oblíbené letničky i trvalky. Stačí pouze folii v daném místě rozříznout.

Výhody a negativa mulčovací kůry

Dřevěná mulč je rozdrcená smrková a borová kůra. Použít lze i dřevěnou štěpku vyrobenou z náletových dřevin. Barevná mulč je vhodná především k jehličnanům a jednodušším záhonům, kde v plné míře vyniknou její barvy. Pokud si přejete, aby vaše zahrada byla v barevném kontrastu, pak se vyrábí i barevná štěpka, která je tónovaná ekologickými barvami.
Výhodou mulčovací kůry je samotný přírodní materiál, který dýchá a rostlinám dopřává vláhu. Na Druhou stranu vlhká kůra tleje a vydává typický zápach, který nemusí všichni snášet. Během tlení může docházet k přenosu houbových chorob na vysázené rostliny. Nevýhodou je také vyplavení kůry během prudkých dešťů. Proto počítejte s tím, že kůru budete muset pravidelně dosypávat.

Odolné a estetické říční oblázky

Alternativou k mulčovací kůře jsou říční oblázky, kačírek či drobný štěrk, který působí esteticky a je praktický. Kámen neabsorbuje vlhkost, tudíž netleje a nemnoží se v něm plísně a houby. Výhodou kamenů je jejich odolnost a stálost. Není proto nutné je dosypávat.
K zasypání záhonů je vhodná frakce kamenů 4/8, 8/16 nebo 16/22. Velmi efektivně působí kombinace větších kamenů s malými říčními oblázky TopStone.
Typickým zbarvením zahradních oblázků jsou bílé a šedé odstíny. Použít ale můžete jakékoliv barevné varianty včetně tmavých odstínů. Říční oblázky TopStone zároveň vytvoří ideální spojení mezi zahradou a vaším kamenným kobercem. V tomto případě volte stejnou barevnou variantu kamenného koberce a doplňkového zahradního vsypu.

Zdravá chůze naboso. Vyzkoušejte procházku po zážitkovém chodníku

Chodíte po zahradě naboso? Pokud ne, pak byste chůzi bez bot měli vyzkoušet. Bosá chůze je zdravá, stimuluje akupunkturní body a je velmi příjemná. Netradičním zpestřením jsou proto zážitkové bosé chodníky, na kterých si můžete vyzkoušet procházku po oblázcích, dřevu nebo smrkových šiškách. Jeden takový nedávno otevřeli v Praze.

Prospěšná chůze naboso

Chůze naboso je pro člověka přirozená. Stimuluje nervovou soustavu a akupunkturní body, podporuje krevní oběh a posiluje imunitní systém. Množství vjemů, které chodidly přijímáme, zároveň působí blahodárně na psychiku.
Fyzioterapeuti doporučují dětem i dospělým procházet se naboso po nerovném, ale bezpečném povrchu. Tedy nejlépe na zahradě v trávě, po oblázcích a v písku, kde nehrozí zranění od ostrých a nebezpečných předmětů v podobě rozbitého skla nebo starých kovů.

Zážitkový bosý chodníky

V dnešní době, kdy na chodidlech neustále nosíme obuv, již bohužel ani nevíme, jaký je to pocit chodit naboso. A za tímto účelem vznikají zážitkové bosé chodníky neboli stezky, jejichž povrch tvoří oblázky, písek, dřevěné špalky nebo smrkové šišky.
Chůze na této stezce je naprosto nevšedním zážitkem pro celou rodinu. Procházku si můžete vyzkoušet na bosých chodnících v Opavě, Prachaticích, Nových Hradech a nově také v Praze v parku Maxe van der Stoela, který se nachází mezi Hradčany a Střešovicemi.

Příjemná chůze na kamenném koberci TopStone

Stimulující bosou chůzi také zažijete na kamenných kobercích TopStone. Povrch kamenných koberců je příjemný na dotek a stejně jako při chůzi po bosých chodnících stimuluje akupunkturní body, povzbuzuje psychiku a umožňuje poznat nové senzorické vjemy.

Kamenný koberec odolá mastnotě z grilování i rozlitým nápojům

Čas teplých letních večerů se blíží a s nimi naplno vypukne grilovací sezóna. Zahrady a terasy provoní grilované maso, ryby a další pochoutky. Jenže příjemný pocit a dobrá nálada z grilování se rázem vytratí, když zjistíme, že gril na dlažbě zanechal ošklivé mastné skvrny. Tyto hrůzy naštěstí nemusíte zažívat s kamenným kobercem TopStone.
Jistě to mnozí znáte. Rozpálíte gril, na rošt rozprostřete maso a spokojeně se kocháte, jak teplo dokáže maso proměnit v lahodnou pochoutku. Zklamání přichází v momentu, kdy zjistíte, že grilování zanechalo několik mastných skvrn na zahradní dlažbě.
Nejviditelnější jsou mastné skvrny na zámkové dlažbě a betonových dlaždicích. Ke vší smůle, ať děláte cokoliv, skvrn se už nejspíš nezbavíte. Nepomáhá voda, chemické čističe, ani ustavičné drhnutí, kterým maximálně skvrny lehce zesvětlíte.

Mastné skvrny ani rozlité nápoje nejsou pro koberce TopStone problém

Naštěstí tyto nehody se nikdy nestanou u kamenných koberců TopStone. Složení kamenného koberce, které spočívá v říčních oblázcích nebo mramorových kamíncích smíchaných s pryskyřicovým pojivem je odolné vůči olejům, solím i chemikáliím. Pryskyřice říční oblázky dokonale obalí a tím kamenivo chrání před působením cizích látek.
Kamenný koberec TopStone proto odolá i opravdu velké grilovací párty, po které na povrchu koberce nezůstanou žádné skvrny od mastnoty, rozlitého vína nebo sladkých nápojů. V případě zašpinění kamenného koberce stačí povrch vytřít vlhkým mopem nebo umýt proudem vody. Více se o snadné údržbě kamenného koberce TopStone dozvíte v článku Jarní čistění kamenných koberců.

Boj s alergií na prach. Koberec nahraďte podlahou TopStone

Prach v domácnosti je nepříjemný nejen na úklid, ale hlavně pro alergiky. Jestliže uklízíte stále dokola a prachu se nemůžete efektivně zbavit, pak přistupte k radikálnímu řešení. Odstraněním koberců významně omezíte usazování prachových částic a roztočů.
Pokud trpí alergií na prach vaše dítě nebo partner, pak jistě sami dobře víte, jak se trápí. Záněty spojivek, rýma, ekzémy a zhoršené dýchání jsou na denním pořádku. A to i přesto, že neustále uklízíte.
Alergii na bytový prach způsobují roztočové alergeny obsažené ve fekáliích roztočů, které se šíří vzduchem a ulpívají téměř na všem. Na nábytku, textiliích, v kobercích nebo ložním prádle. Abyste vaším nejbližším zpříjemnili život, pak je nutné zbavit se největších zdrojů alergenů.

Omezte zdroje prachu

K největším zdrojům, kde nejvíce ulpívá prach a roztoči, jsou koberce, sedačky, záclony, deky, polštářky, závěsy a další bytový textil. U záclon a potahů výrazně prašnost snížíte častým praním. Bohužel o kobercích toto říct nelze.
Vysávání koberců se totiž míjí účinkem a celou situaci jen zhoršuje. Uvádí se, že u vysavačů se starým prachovým filtrem se zpět do vzduchu vrací 15 % i více prachových částic. Řešením je buď investice do kvalitního vysavače, nebo zbavení se koberců.

Antialergické kamenné koberce TopStone

Absenci koberců, především pokud pokrývaly celou místnost, můžete nahradit kamenným kobercem TopStone. Pro alergiky je ideální uzavřená struktura TopStone Hard, která podobně jako keramická dlažba nezachytává prach.
Výhodou kamenného koberce TopStone je snadná údržba pouhým vytřením vlhkým hadrem a bezespárý povrch. Podlaha je navíc příjemná na dotek, je zdravotně nezávadná a směs pryskyřice s přírodními oblázky nechladí, ideální v kombinaci s podlahovým topením.
Kamenné koberce TopStone pomohou vytvořit designově krásný a zdravý domov.